PROČ ŠTĚNĚ S PRŮKAZEM PŮVODU?

PROČ ŠTĚNĚ S PRŮKAZEM PŮVODU?

Na toto téma bylo napsáno již nespočet článků, vedlo se nespočet diskusí… Ovšem stále mi chybělo shrnutí všech pro a proti, které Vám přináším v tomto článků, skromně doufám, že se Vám bude líbit. Ohlasy mi můžete zanechat na facebookové stránce.

„Kupujete si pejska přibližně na 15let, proto je dobré dobře investovat a koupi zvážit.“

Prakticky denně mi chodí e-maily, ve kterých mi píši zoufalí majitelé zaručeně čistokrevných štěňátek AST bez PP, kteří si nevědí rady, co mají s pejskem dělat, protože osoba, od níž štěně koupili nekomunikuje. Dále se mne ptají, jestli ten jejich pejsek je opravdu čistokrevný, že mu narostly delší chloupky, vypadá spíše jako ovčák apod. Pro takové lidi mám jedinou radu – pokud jste chtěli konkrétní plemeno, měli jste sáhnout po pejskovi s průkazem původu a nyní byste nemuseli tápat, cože to máte doma! Pokud Vám nejde o dané plemeno, udělejte dobrý skutek a pořiďte si pejska z útulku. Nabídka je nepřeberná – od štěňátek, po dospělé psy, všech barev a variant… Nepodporujte svojí koupí množení psů bez průkazu původu, kteří končí ve většině případů právě v útulcích. Obchod funguje i zde – POPTÁVKA = NABÍDKA. Dokud budete kupovat, do té doby se bude množit… Možná si nyní říkáte, že jste svoji Žofinku zachránili před útulkem, ale tímto jste jenom podpořili daného množitele k další produkci dalších nebohých zvířat.

Prvně si musíme uvědomit a vysvětlit, co to průkaz původu je a k čemu slouží. Průkaz původu je doklad, který dokládá původ pejska, což znamená, že známe rodiče, prarodiče a další předky, kteří jsou uvedeni ve čtyřgeneračním rodokmenu. Tito jedinci jsou snadno dohledatelní, stejně jako jejich chovatelé, majitelé a samozřejmě rodinní příslušníci Vašeho pejska, kdy můžete zjistit jejich zdravotní stav, kolika let se dožili, jaké měli výstavní a sportovní úspěchy a nespočet dalších věcí. V průkazu původu nalezneme jméno psa, chov. stanice, pohlaví, barvy a druhu srsti, tetování / čip a další (výsledky výstav, zkoušek, zdravotní vyšetření a potvrzení chovnosti).  U AST s PP je prakticky vše dohledatelné. U Amerického stafordšírského teriéra je opravdu důležité znát jeho předky.
V chovu s PP se hlídá exteriér, povaha a zdravotní stav chovných jedinců. Pokud některý jedinec nesplňuje některé chovné podmínky, není do další reprodukce s PP využit. U AST s PP funguje selekce, díky které zde dodnes máme naše úžasné plemeno. Nebýt této selekce, nejsou zde žádná plemena!
Pokud se někteří jedinci ohání tím, že psi s PP jsou přešlechtění, musí si uvědomit, že psi bez PP, ti, o nichž se hovoří jako o „zaručeně čistokrevných“  vznikli většinou právě z nevhodných psů s PP,  kteří nebyli vhodní do chovu (ze zdravotních důvodů, vadné povahy či neodpovídajícího exteriéru), a proto se na něm dále nemohli podílet. U psů „bez PP po zaručeně čistokrevných rodičích s PP“ je ovšem velká pravděpodobnost nemocných a exteriérově neodpovídajících jedinců (!) .
V chovu AST s PP se geneticky testuje na velice závažnou nemoc, zvanou cerebelární ataxie, proto máte 100%, že Vaše štěně touto nemocí nikdy neonemocní. Tuto záruku bohužel u bez PP nemáte ! Dále většina chovatelů dělá další zdravotní testy svým chovným zvířatům, kdy máte větší pravděpodobnost, že i Vaše štěně bude zdravé.
Žádný chovatel psů s průkazem původu Vám bohužel nemůže zaručit, že zrovna z toho Vašeho mazlíčka vyroste multi šampion, protože spousta věcí je dána buď geneticky, či také stravou, přiměřeným pohybem a dalšími faktory, ale jsou zde určité predispozice + léta selekce, která Vám šanci na standardní zvíře zvyšuje. Seriózní chovatel Vám bude vždy nápomocen, ať už budete řešit s Vaším štěnětem cokoliv.
Pokud nechcete s pejskem chodit na výstavy, či chovat, ale trváte na štěňátku určitého plemene, třeba i za lepší peníz. 
Někdy se stane, že se chovateli nepoštěstí a ve vrhu se narodí některé nestandardní štěňátko, např. štěňátko se zálomkem na ocásku, předkusem, podkusem, bílé barvy – v takových případech je štěňátko nevhodné pro další chov, ale je absolutně zdravé a jako ostatní štěňatka z vrhu i ono dostává průkaz původu a má prakticky stejné záruky, jako jeho sourozenci s předpoklady pro výstavy a další chov, stejný chovatelský servis (chovatel je Vám vždy nápomocen). Štěně nevhodné pro další reprodukci je prodáváno za  menší peníz.

Jak vznikají psi bez PP po zaručeně čistokrevných rodičích?
Variant je několik:
1. V lepším případě majitel z nějakého důvodu neuchovní fenu, která je s průkazem původu a rozhodne se na ni odchovat vrh. Zde je ovšem na zvážení, jaký je to důvod (jestli je zvíře odpovídající, či není nemocné!) a jestli opravdu chcete štěně od někoho, kdo nebyl schopen splnit několik podmínek pro zařazení feny do chovu a následného řádného odchovu štěňat, či chcete riskovat štěně nemocné na ataxii.
V dnešní době dostává PP každé štěně z vrhu, i kdyby bylo 50. či mělo 3 hlavy! Proto výmluvy množitelů na poslední štěně z vrhu, či že bylo štěně bílé je pouhým podvodem!

  1. Fena má vyřazující vadu z chovu a majitel jí i přesto nakryje. Štěňátka z takového krytí nemohou dostat PP. Je vyšší pravděpodobnost nevhodných štěňat s dědičnými, zdravotními, exteriérovými nebo povahovými problémy, které se v chovu u psů s PP sledují a nevhodní jedinci do něj nejsou vpuštěni.
  2. Jedná se o fenku křížence, která je na AST podobná (mnohdy jsou to APBT, SBT a podobné mixy)  a je prezentována jako „zaručeně čistokrevná bez PP, po rodičích s PP“ , nakrytá „šampionem“ s PP (většinou se jedná o sousedovic Alíka) . V takovém případě o PP, či čistokrevnosti nemůže být ani řeč! V takových případech se většinou majitelé velmi diví, jak z krásného štěňátka bez PP nám během růstu změní AST na neidentifikovatelného křížence.
  3. Velkochov / množtitel– to jsou lidé bez chovatelského cíle s jediným cílem : vydělat co nejvíce peněz a namnožit co nejvíce štěňat. Většinou kryjí feny každé hárání neustále stejnými psi, kolikrát i příbuznými ( = původ je nedohledatelný). Z takového „chovu“ jsou většinou naprosto asociální štěňata, zablešená, začervená, žijící v neodpovídajících podmínkách. Většinou je množitel doveze na nějaké parkoviště a tam Vám jej předá. Nikdy takové lidi nepodporujte koupí! Protože tím jej utvrzujete v jeho činnosti! Dokud je poptávka, bude i nabídka! Pokud přestanou lidé kupovat, on přestane množit! Na to vždy pamatujte, když se budete chtít zželet a štěně si z takových podmínek koupit!

Cena AST – proč jsou psi s PP dražší?
Psi s průkazem původu jsou dražší z několika důvodů. Když si kupujete pejska s průkazem původu, kupujete si zároveň i jistotu, že se jedná opravdu o AST.
Cena je ta nejmenší částka, kterou do pejska za jeho život investujeteNezapomínejte, že pes je investice na dalších 15let! Proto jeho koupi, a především od koho, dobře zvažte.
Chovatel vynaložil nemalé náklady na zdravotní testy rodičů, řádné papírování, uchovnění, zkoušky z výkonu, výstavy, vystavení průkazů původů, ale i takové věci, jako je očkování, odčervení, čipování / tetování a řádnou péči a chod okolo štěňat (od důkladné socializace, po věčné uklízení a hromadu zničených věcí). Věnoval odchovu a psům nemálo ze svého času a čas jsou peníze.  Chovatel se zabývá věčným studiem a snaží se své dovednosti a samozřejmě i chov stále zlepšovat. Můžete namítnout, že chovatelství je přeci koníčkem – ano, je, ale proč nezaplatit za dobře odvedenou práci člověku, který si to zaslouží a dostat za to patřičnou kvalitu?
Seriózní chovatel Vám v případě, že Vám štěně nevyroste úplně ideálně a není vhodné do dalšího chovu nabídnout další štěně se slevou, popř. vrátit nějakou částku. Pokud ovšem narazíte na „chovatele“ nečestného (bohužel i tací jsou), můžete se obrátit na patřičný chovatelský klub, u psa bez PP se nemůžete obrátit nikam.

Cena psa s průkazem původu (r.2012) se pohybuje většinou dle kvality prodávaných štěňat:
 – ve výstavní kvalitě – 15 – 25 000,-
 – vhodné na chov – 7 – 15 000,-
 – nevhodné na výstavy a chov „pet“ – 3 -7 000,-

Cena se odvíjí nejen od kvality daného jedince, ale také od toho, jak si chovatel svého odchovu váží, jestli se jedná o krytí zahraniční, či domácí a na spoustě dalších faktorů.

Doufám, že jsem na nic podstatného nezapomněla a článek se Vám líbil.

V dalším článku se budeme zabývat tématem, jak správně vybrat chovatele a na co si při výběru dát pozor.

M. Piteková
Hardy Workaholic kennel

Přejít nahoru