Spoluvlastnictví

Spoluvlastnictví

Na stránkách naší chovatelské stanice v nabídce štěňat, či již dospělých chovných psů, se můžete setkat s nabídkou prodeje do spoluvlastnictví. V tomto krátkém článku bych ráda popsala, jak spoluvlastnictví funguje u mne, popíšu, jak takové spoluvlastnictví se mnou vypadá a také důvody, z jakých k němu přistupuji a z jakých k němu mohou přistupovat i zájemci o takového jedince. Za ta léta, která chovám jsem měla minimálně v každém vrhu jednoho psa/fenu ve spoluvlastnictví, v chovu byli i přes to za celou tu dobu použiti jen jediný pes a jedna jediná fena.
V zahraničí je spoluvlastnictví psů běžnou a často používanou praxí, u nás bohužel není příliš rozšířená, i když s ohledem na naše plemeno má bezesporu spoustu výhod (ale také to má svá úskalí).

V tomto článku se zaměřím na to, jakým způsobem funguje spoluvlastnictví se mnou.

Pro mě, jako chovatele, je důležité mít chovná zvířata, nebo si nechávat perspektivní psy/feny doma, bohužel čas, peníze a kapacita, není nafukovací a vždy by se mělo myslet v první řadě na dobro těch psů, aby dostávali potřebnou péči, lásku a čas a nebyli šizeni na úkor našich plánů a (jakýchkoliv) ambic. Spoluvlastnictví je vlastně forma, jakou si mohu zachovat svůj chov, dělat koníček, který mne baví, aniž bych si doma „hromadila“ psy a neměla čas jim obstarat v plné míře jejich potřeby. Spolumajitel zase dostane nejlepší štěně z vrhu, může se s ním plně věnovat sportu, mít ho doma na gauči jako společníka a o výstavy, chov a administrativu kolem chovu se nemusí vůbec starat, protože vše potřebné zařídím já. Základem spoluvlastnictví jsou dobré vztahy mezi mnou a spolumajitelem, upřímná a přímá komunikace, abychom byli spokojeni všichni.

Hlavní důvody, proč si pořídit psa do spoluvlastnictví s námi:

• Možnost využití daného jedince v chovu na jméno naší chovatelské stanice.
• Majitel fenky nemá vlastní chovatelskou stanici, nemá v plánu si ji zakládat, nebo se věnovat chovatelství a tak preferuje odchov na naši chovatelskou stanici, jako spoluvlastník chovné fenky.
• Já, jakožto chovatel mám zájem na prezentaci a dalším chovatelském uplatnění některého jedince z chovu, proto nabídnu spoluvlastnictví zájemci, který chce kvalitního jedince jako společníka, ale nemá zájem ho jakkoli prezentovat (prezentace „jde za mnou“).
• Je to jedna z možností, jak udržet kvalitní jedince v chovu, pokud je již nemůžu mít doma.


Konkrétní pravidla mezi spoluvlastníky jsou individuálně upravena smlouvou o spoluvlastnictví. Smlouva je sepsána tak, aby vyhovovala oběma stranám.

Za chovatelskou stanici Hardy Workaholic
Marija Jatelová
www.hardy-workaholic.cz

Přejít nahoru