Jak správně vybrat chovatele ? – 1.díl

V minulém článku jsme si rozebrali, proč štěně s průkazem původu a nikoliv bez něj. Nyní se podíváme na zoubek slíbeného tématu, jak správně vybrat chovatele, aneb jak oddělit zrno od plev…

Všichni píší o tom, jak je důležité správně vybrat chovatele našeho budoucího štěněte, ale nikdo již nenapíše, jak takový správný chovatel má vypadat a především kde jej máme hledat.
Předpokládejme, že jste uvědomělí potenciální zájemci o štěně, po zralé úvaze jste se rozhodli pro konkrétní plemeno, v našem případě AST, a sháníte to své, vysněné, miminko s průkazem původu. Začínáte s hledáním inzerátů na štěňátka a jste doslova a do písmene zaplaveni kupou inzerátů, slibujících hory doly. Prvotní nadšení střídá rozčarování, protože běžný zájemce neví, cože má vlastně v tom inzerátu hledat, které informace jsou podstatné a které nikoliv, co se dá splnit a co jsou jenom plané sliby.
Většina lidí hledání brzo vzdá, vrhne se po prvním vrhu, který mu padne do oka, zavolá si a jede si pro to své vysněné štěně. V lepším případě se člověku poštěstí a narazí na dobrého a solidního chovatele a dobrý vrh, v tom horším případě naletí, zaplatí nemalou částku za štěně a nedostane se mu ani slibovaného chovatelského servisu, ani dalších planých slibů.
Co se týče inzerátů, do těch můžou lidé uvést cokoliv, inzeráty nejsou kontrolované a prakticky nikdo nezkoumá, jestli je pravdivý, či nikoliv. Takže se klidně může stát, že pod pojmem výstavně úspěšný se skrývá stěží velmi dobrý… Pokud chcete opravdu kvalitní štěně, nehledejte jenom na internetu, ale navštivte také pár výstav a dívejte se po výsledcích, fotografiích a hledejte typ amstaffa (v úzké souvislosti se standardem samozřejmě :o) ) , který se Vám líbí a který byste chtěli v budoucnu potenciálně i chovat.
Prvním a nejdůležitějším krokem, který byste měli udělat při výběru chovatele je: Vědět, co vlastně chcete a co od svého psího přítele očekáváte.
Pokud chcete štěně špičkového exteriéru a máte v plánu s pejskem obíhat výstavy, doporučuji se poohlédnout po chovateli, který má pěkná zvířata a pěkný odchov s nadprůměrnými výstavními výsledky a po fenách, které již daly nadprůměrné a reprezentativní potomstvo. Sledujte celkově, co se z jakých spojení narodilo, co dává který pes, co která matka, sledujte linie, hrajte si s tím a vyberte si to spojení, o kterém jste přesvědčeni, že je to ono.  Objeďte si pár výstav, navažte kontakty s chovateli zvířat, která Vás oslovila a dále je vše o dohodě. Počkejte si na kvalitní štěně, vyplatí se to.
Pokud hledáte psa vhodného na práci, zaměřte se na zvířata s vysokým drive, s obrovským temperamentem, ale zároveň pevných a vyrovnaných nervů. To je základ, nezáleží ani tolik na tom, kolik daný pes má zkoušek z výkonu, protože dobrý výcvikář dotáhne i podprůměrného psa na vrchol, zatímco majitel laik dokáže zkazit i jinak špičkového a práceschopného psa. Hledejte spojení dle Vašich požadavků, nabídka je široká – od psů sportovně, všestranně, lovecky, služebně, či záchranářsky vedených. Pracovní psy stěží a málokdy najdete na výstavách, kromě těch klubových, ale spíše je najdete na cvičácích, zkouškách, závodech a různých Pitbull a Staffbull show.
Pokud jste lidé, kteří chtějí „pet“ mazlíčka a nemají žádné ambice, obepište různé chovatele, čas od času se ve vrzích narodí štěňátka s vadou vyřazující jej z chovu, ale nikoliv ohrožující na životě. Tato štěňátka jsou prodávána za cenu bez PP psíčků (a kolikrát i levněji), ale máte jistotu původu, rodičů a také určitých předpokladů a v neposlední řadě i toho, že Vaše miminko nikdy neonemocní na strašnou nemoc, zvanou ataxie. V žádném případě ovšem ani zde nepodceňte výběr chovatele a podmínky, ze kterých si svoje miminko berete!
Základem je v každém případě dobrá fena, která štěňata vychovává a tím je učí určitým návykům – jak těm dobrým, tak i těm špatným. Nikdy si nekupujte štěně po extrémně bázlivé, či nepřiměřeně agresivní feně. Hodně Vám napoví vztah chovatele s fenou.

Důležité je v každém případě poznamenat, že příroda je mocnou čarodějkou a tak se i po špičkových jedincích nemusí narodit šampioni pevného zdraví a super povah. Fenotyp (tj. to, jak pes vypadá a jak se nám na první pohled jeví), není to samé, jako genotyp (tj. jaké geny předává svému potomstvu).
Solidní chovatel mluví o předpokladech (očekávání), nikdy Vám neslibuje, že Vaše štěně bude 100% takové, či makové, že z Vašeho mazlíčka bude interšampion apod. To bohužel nikdy nikdo nemůže s jistotou vědět, můžou pejskovi špatně narůst zoubky, při špatné výživě může mít špatnou kostru apod. . Koupě štěněte i po těch nejkvalitnějších rodičích není zárukou, že i z Vašeho štěněte vyroste interšampion – nikdo nemůže stoprocentně zaručit, jak se  štěně bude dál vyvíjet, avšak máte zde ty nejvyšší předpoklady, protože chov je kontrolován po několik generací zpět. 

Doporučuji při výběru chovatele nespěchat a pečlivě vybírat, protože i chovatelé štěňat s průkazem původu mohou být pouhými množiteli, kteří „chovají“ jen za účelem zisku, kdy jim pravá podstata chovatelství zůstává utajena. Kryjí rok co rok stejnou fenu, povětšinou stejným (svým psem) a je jim zcela lhostejné, že štěňata z takových spojení jsou často podprůměrná. Takové taky „chovatele“ odhalíte nejčastěji, až při osobní návštěvě. Najděte si chovatele, který poskytuje “chovatelský servis” a nezávaznou návštěvu, kdy máte možnost se sami na vlastní oči přesvědčit, z jakých podmínek si štěně berete a v jakém stavu jsou chovná zvířata. Chovatel, který nemá co skrývat, se Vám velice rád pochlubí svými psi i odchovy a bude rád, že máte hlubší zájem.

 

Dobrý chovatel se Vás vždy zeptá, co od štěněte očekáváte a jaké s ním máte plány. Zajímá se, do jakých podmínek štěně půjde. Solidní chovatel Vám štěně nikdy nevnucuje, nejde mu o to, prodat co nejrychleji, ale do co nejlepších rukou. Vyptává se Vás na Vaše zkušenosti se psy, a zda vůbec tušíte co Vás s příchodem malého amstaffího raubíře čeká. Seznámí Vás s charakteristickými vlastnostmi a nároky Amstaffa. Upozorní Vás jak na ty pozitivní, tak především ty negativní vlastnosti plemene. Varuje Vás před možnými úskalími a chybami ve výchově, nabídne Vám svou pomoc i nadále, má zájem zůstat v dalším kontaktu i po prodeji štěňátka a samozřejmě chce od Vás mít informace o jeho vývoji.
Uvědomte si prosím, že dobrý chovatel do štěňat vložil velké množství práce, času, energie, emocí, nemalých peněz a tak mu není lhostejné, do jakých podmínek a ke komu jeho odchovanci půjdou.

Pokud se již rozhodnete pro určitého chovatele, důvěřujte mu (!) , nechte si poradit s výběrem štěněte a následnou péči o něj. Každý dobrý chovatel chce pro svůj odchov jen to nejlepší, a proto Vám určitě neporadí špatně.

Vzhledem k obsáhlosti tématu jsem byla „nucena“ jej rozdělit na dva díly. V druhém dílu si posvítíme pod drobnohledem na skupiny chovatelů a jejich praktiky…. a máte se opravdu na co těšit :o)

M. Piteková
Hardy Workaholic kennel

Přejít nahoru